Tara

TARA (Caesalpinia spinosa)

 

Tara to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie rośnie jako drzewo lub krzew. Obecnie uprawiana także w Maroku i Afryce Wschodniej. Jej owoce mają wysoką zawartość garbników hydrolizowalnych.

Tara znajduje zastosowanie jako:

spoiwo/stabilizator – zachowuje właściwości fizyczne żywności i kosmetyków, i sprawia, że mieszanina pozostaje w stanie równomiernym;

emolient – zmiękcza i koi skórę, pomaga w jej kondycjonowaniu;

emulgator – umożliwia zmieszanie wody i olejów, tworząc emulsję;

środek żelujący/zagęszczający – zwiększa lepkość poprzez zagęszczenie płynu, aby nadać mu lepszą teksturę.

Główne produkty z Tary to Guma Tara i Proszek Tara

GUMA TARA otrzymywana jest z bielma nasion drzewa Tara i stosowana w przemyśle spożywczym jako hydrokoloid, zagęstnik, stabilizator, zatrzymujący wodę, środek żelujący, używany głównie do wyrobu lodów, wędlin, soków, zup w proszku i w płynie, sosów, musztard, majonezów, ketchupów, jogurtów, produktów dietetycznych, makaronów, pieczywa, a także w produkcji kosmetyków. Ma wysoką lepkość, nie modyfikuje aromatów (posiada doskonałe walory smakowe), ma jasny kolor, jest termostabilna (odporna na zamarzanie), stabilna w pH powyżej 3,5, rozpuszczalna w niskich temperaturach. Podobnie jak guma guar i guma chleba świętojańskiego jest galaktomannanem, zawierającym około 25% galaktozy. Jej roztwór jest mniej lepki niż roztwór gumy guar o tym samym stężeniu, ale bardziej lepki niż roztwór mączki chleba świętojańskiego. Można tworzyć jej mieszanki ze skrobiami modyfikowanymi i niemodyfikowanymi, mające ulepszone właściwości stabilizujące i emulgujące, doskonałe do przygotowywania dań gotowych. GUMA TARA została uznana za bezpieczną do spożycia przez ludzi jako dodatek do żywności i kosmetyków i zatwierdzona w UE jako E417.

PROSZEK TARA otrzymywany jest z owoców drzewa Tara, których substancją czynną są GARBNIKI ulegające hydrolizie, o średniej zawartości od 48 do 62%. PROSZEK TARA jest idealnym naturalnym środkiem dla przemysłu garbarskiego oraz do otrzymywania KWASU GALUSOWEGO i KWASU GARBNIKOWEGO.

Dzięki GARBNIKOM Tary uzyskuje się skórę optymalną lub wysokiej klasy, używaną do wyrobów „luksusowych”, takich jak: dywaniki samochodowe, meble, odzież, wierzchnie części obuwia. Proces garbowania przy użyciu PROSZKU TARA jest wolny od chromu, a gotowy produkt łatwiej ulega biodegradacji. PROSZEK TARA jest używany od 60 lat w przemyśle skórzanym na całym świecie i nie ma problemu z jego eksportem.

KWAS GALUSOWY stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym, a w medycynie przepisuje się go jako środek ściągający, gdyż ma właściwość koagulacji albumin błon śluzowych i tkanek, dzięki czemu może tworzyć warstwę izolującą i ochronną, która zmniejsza podrażnienia i ból.

KWAS GARBNIKOWY stosuje się jako środek klarujący w przemyśle winiarskim i piwnym. Nadaje on cierpki smak czerwonym winom, za których bukiet jest częściowo odpowiedzialny.

Komentowanie jest wyłączone.